Nepočujúcim podnikateľom budú radiť odborníci

24. 10. 2011

Nepočujúcim podnikateľom budú radiť odborníciSluchovo postihnutí ľudia sú jedna z najviac znevýhodnených skupín na trhu práce. Nielen preto, že im zamestnávatelia neposkytujú príležitosti, ale majú problém sa aj vyznať v spleti zákonov. O to ťažšie je pre nich pustiť sa do vlastného podnikania.

„Mnohí Nepočujúci majú veľké problémy s čítaním a porozumením. Ak si vezmete zákony, už len pre počujúcich ľudí sú veľmi komplikovane napísané. Aké musia byť potom pre Nepočujúcich?“ pýta sa Robert Šarina, tlmočník posunkového jazyka. Hovorí pritom z vlastnej skúsenosti, keďže jeho brat a otec sú Nepočujúci. Spolu s bratom Pavlom si v tomto roku založili rodinnú spoločnosť Deaf Brothers, ktorá ponúka profesionálne tlmočnícke služby pri prekladoch slovenského posunkového jazyka. Sú totiž presvedčení, že aj ľudia so sluchovým postihnutím majú rovnaké právo na prístup k informáciám.

Aby sa aj ľudia so sluchovým postihnutím mohli uplatniť na trhu práce, Nadácia Pontis pre nich každoročne prostredníctvom Nadačného fondu Telekom organizuje vzdelávacie kurzy.Doteraz sa ich uskutočnilo šesť a zúčastnili sa ich ľudia s vlastným biznisom, ale aj mladí začínajúci podnikatelia. „Na Slovensku už úspešne podniká 40 nepočujúcich podnikateľov.

Petra Kavalcová z Trnavy si napríklad rozbieha podnikanie v oblasti grafického dizajnu. Jej nepočujúci brat jej chce pomáhať s účtovníctvom a neskôr sa venovať ďalším klientom. Katarína Majeríková si pred niekoľkými mesiacmi otvorila salón krásy v Banskej Bystrici,“ vysvetľuje Oľga Shaw, programová koordinátorka Nadácie Pontis, ktorá kurzy organizuje.

Na poslednom školení, ktoré sa minulý štvrtok a piatok uskutočnilo v rámci grantového programu Hľadáme ďalší zmysel – PRE PODNIKANIE v Novom Smokovci, získalo 20 nepočujúcich z celého Slovenska informácie v oblasti finančného poradenstva a sociálnych vecí. Dozvedeli sa, ako komunikovať svoje služby a produkty a čo je najdôležitejšie pri kontakte so zákazníkom.

Najnovšie sluchovo postihnutí podnikatelia dostanú možnosť využívať mentoring odborníkov. „Je dôležité, aby Nepočujúci neovládali len teóriu, ale mali možnosť využívať svoje poznatky aj v praxi,“ hovorí Roman Krška, konzultant spoločnosti Accenture.

Živnostníci sa budú môcť pýtať skúsených podnikateľov a odborníkov rôzne otázky od finančných záležitostí až po komunikáciu a starostlivosť o zákazníka. „Nechceme za nich robiť žiadne aktivity, ale ukázať im cestu, ako môžu úspešne podnikať,“ dodal Krška.

zdroj: https://www.telekom.sk/o-spolocnosti-telekom/press-centrum/tlacove-spravy/nepocujucim-podnikatelom-budu-radit-odbornici